wtorek, 3 lutego 2015

Gimnazjum Piastowskie

Szkoła książęca, Gimnasium Illustre została powołana do życia w 1564 roku. Budowa gmachu trwała do roku 1569, kierował nią Jakub Parr - nadworny architekt księcia.

Gimnazjum było budynkiem o trzech kondygnacjach, z dachem ozdobionym wizerunkami dziewięciu muz. Niewielką wieżę zdobiła rzeźba przedstawiająca Apollina.  Najwyższe piętro zajmowali uczniowie, środkowe nauczyciele, ma dole znajdowały się właściwe pomieszczenia szkolne.


Program nauczania w gimnazjum został starannie przygotowany pod osobistym kierunkiem Jerzego II. Przewidywał naukę głównie przedmiotów teologicznych i prawniczych w pięciu klasach oraz łacinę jako język wykładowy. Gimnazjum brzeskie miało kierunek humanistyczny. Uczono w nim łaciny, greki, języka hebrajskiego, teologii, filozofii, dialektyki, retoryki, muzyki, gramatyki i ogólnych zasad prawa. Jako główny cel wytknięto uczniom osiągnięcie biegłości w posługiwaniu się łaciną.

Pięknym darem Jerzego II dla szkoły była dawna biblioteka kolegiaty. Książę Jerzy II był miłośnikiem książek, gromadził w swojej bibliotece zamkowej Jak na owe czasy jego biblioteka była pokaźna liczyła kilkaset tomów.- była w tym czasie najbardziej wartościowym księgozbiorem na Śląsku. Były w zbiorach dzieła historyczne, prawnicze, geograficzne, medyczne, teologiczne, literaturę piękną.  W zbiorach posiadał Chronica Principium z legendą św. Jadwidze pisane ręką Mikołaja Pruzi. Książę wzbogacał swój księgozbiór śledząc nowości ukazujące się w Polsce. Przekazał gimnazjum 400 woluminów, w tym wiele rękopisów i inkunabułów.





Ze względu na bardzo wysoki poziom gimnazjum brzeskie ściągało młodzież szlachecką z Polski. Studiowali tu między innymi synowie Jerzego Jazłowieckiego, wojewody ruskiego, hetmana wielkiego koronnego, wielu synów zamożnych mieszczan z Polski.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz